تبلیغات
ذاکر اهلبیت ابوالفضل هوشیاری - میلاد یازدهمین امام
 
ذاکر اهلبیت ابوالفضل هوشیاری
کربلایی ابوالفضل هوشیاری(منو جدا شدن از کوی تو خدا نکند )
درباره وبلاگ


کربلایی ابوالفضل هوشیاری

مدیر وبلاگ : 1001

   «بسم اللّه الرّحمن الرّحیم»

   امام حسن عسکری(ع) می فرمایند:
   «بسم اللّه الرّحمن الرّحیم» به اسم اعظم خدا، از سیاهى چشم به سفیدىاش نزدیکتر است. 


http://dl.aviny.com/Album/mazhabi/ahlbeit/asgari/kamel/33.jpg

  میلاد یازدهمین امام، و سیزدهمین کشتی نجات آقا امام حسن عسکرى (ع) بر شما مبارک باد.


چه منتی به سر خلقت خدا داری

اگر به چشم زمین پای خویش بگذاری

سحاب رحمتی و پای آسمان خدا

کنار می کشد آن ساعتی که می باری

فرشتگان همه مبهوت جلوه رویت

چه دلربایی... عجب دلبری... چه دلداری...

تو آخرین گل یاسی که نقش هایت را

به کوچه باغ قدیمی شهر می کاری

پس از تو صبح مدینه دگر نخواهد دید

طلوع نسل خدا را زمان بیداری

لبان حضرت هادی پر از ترانه توست

کرم نما و فرودآ که خانه خانه توست

اگرچه عمر تو ایام کمتری دارد

ولی به عمر دو صد نوح برتری دارد

بهشت کوی تو! نه... نه... غباری از کویت

کجا به وعده جنت برابری دارد؟

کدام دلبری آن هم به نقد جان دادن

شبیه و مثل تو آنقدر مشتری دارد

دل مریض من آقا اگرچه ناخوش بود

ولی به لطف تو اوضاع بهتری دارد

گدای ریزه خور سفره تو سلطان است

چرا که بر سر خود تاج سروری دارد

نگاه ماست که دنبال آب و دانه توست

کرم نما و فرودآ که خانه خانه توست

ویژه نامه در ادامه مطلب
گذرى بر زندگى امام یازدهم حضرت حسن عسكرى (ع )
ویژگیهاى زندگى امام حسن عسكرى (ع )

بعد از امام هادى (علیه السلام ) مقام امامت به فرزندش امام حسن عسكرى (علیه السلام ) رسید؛ زیرا خصال و ویژگیهاى امامت در وجود او جمع بود و در خصایص ‍ مقام مقدس امامت ، از همه مردم زمان خودش برترى داشت او در علم ، زهد، كمال عقل ، عصمت ، شجاعت ، كرم و اعمال بسیار كه انسان را به پیشگاه خدا نزدیك مى كند، سرآمد همه اهل زمان خود بود. از سوى دیگر پدر بزرگوارش امام هادى (علیه السلام ) با تصریح و اشاره ، جانشینى و امامت آن حضرت را بیان نمود.
امام حسن عسكرى (علیه السلام ) در (هشتم ) ماه ربیع الاخر سال 232 هجرى ، در مدینه چشم به این جهان گشود و روز جمعه هشتم ربیع الاوّل سال 260 در سن 28 سالگى در سامرّا از دنیا رفت و در خانه اش در سامرا كنار قبر پدرش ، به خاك سپرده شد مادرش اُمّولد بود و ((حدیثه )) نام داشت و مدّت خلافت و امامت امام حسن عسكرى (علیه السلام ) شش سال بود.
نمونه هایى از دلایل امامت امام حسن عسكرى (ع )
1 - ((یحیى بن یسار عنبرى )) مى گوید: ابوالحسن امام هادى (علیه السلام ) چهار ماه قبل از وفات خود به (امامت ) پسرش امام حسن عسكرى (علیه السلام ) وصیّت كرد، من و عدّه اى از دوستان را بر آن وصیّت به گواهى گرفت .
2 - ((على بن عمر نوفلى )) مى گوید: در محضر امام هادى (علیه السلام ) در صحن خانه اش بودم ، پسرش ((محمّد)) در كنار ما عبور كرد، به امام هادى (علیه السلام ) عرض ‍ كردم : فدایت گردم ! این آقا (یعنى محمّد) بعد از شما امام و صاحب ماست ؟
در پاسخ فرمود:((لا، صاحِبُكُمْ مِنْ بَعْدِى الْحَسَنُ؛ نه ، بلكه امام و صاحب شما بعد از من ، حسن (علیه السلام ) است )).
3 - ((على بن مهزیار)) مى گوید: به امام هادى (علیه السلام ) عرض كردم : پناه مى برم به خدا! اگر براى شما اتّفاقى (یعنى مرگ ) رخ دهد ما به چه كسى رجوع كنیم (و او را امام خود قرار دهیم ؟).
در پاسخ فرمود:((عَهْدِى اِلَى الاَْكْبَرِ مِنْ وُلْدِى یَعْنِى الْحَسَن (علیه السلام )؛ عهد (امامت ) من به بزرگترین فرزندان من یعنى حسن (علیه السلام ) است )).
4 - معرّفى امام حسن عسكرى (علیه السلام ) در مجلس سوگوارى امام جواد (علیه السلام ) : جماعتى از بنى هاشم كه یكى از آنان ((حسن بن حسین افطس )) بود. هنگام وفات امام جواد (علیه السلام ) در خانه امام هادى (علیه السلام ) اجتماع كرده بودند و براى امام هادى (علیه السلام ) در صحن خانه فرشى در زمین گسترده بودند و مردم در محضرش نشسته بودند، گفتند: تخمین زدیم كه از آل ابوطالب و بنى عبّاس و قریش ‍ 150 نفر مرد بودند غیر از غلامان و سایر مردم . ناگاه امام هادى (علیه السلام ) به حسن بن على (امام حسن عسكرى ) نگاه كرد كه گریبان چاك كرده و در سمت راست آن حضرت ایستاده و ما او را نمى شناختیم پس از ساعتى كه حسن عسكرى (علیه السلام ) ایستاده بود امام هادى (علیه السلام ) به او روكرد و فرمود:
((پسر جان ! شكر خدا را در وجود خودت تازه كن كه خداوند موضوع تازه اى در مورد تو فرموده است )).
حسن عسكرى (علیه السلام ) گریه كرد و كلمه استرجاع به زبان آورد و گفت :
((اَلْحَمْدُللّهِِ رَبِّالْعالَمِینَوَاِیّاهُ اَسْئَلُ تَمامَ نِعَمِهِ عَلَیْنا وَاِنّاللّهِِ وِانّا اِلَیْهِراجِعُون )).
((حمد و سپاس خداوندى را كه پروردگار جهانیان است و تنها از درگاه او تكمیل نعمتش ‍ را بر ما مساءلت مى نمایم و همه ما از آن خدا هستیم و همه ما به سوى او باز مى گردیم )).
ما سؤ ال كردیم : این جوان كیست ؟.
گفتند: این شخص ، حسن بن على (علیه السلام ) فرزند او یعنى فرزند امام هادى (علیه السلام ) است ، به نظر ما مى آمد كه حضرت حسن عسكرى (علیه السلام ) در آن وقت ، بیست سال یا در این حدود، سال دارد، در آن وقت او را شناختیم . و دانستیم كه امام هادى (علیه السلام ) با امامت و قائم مقامى او بعد از خودش اشاره نمود.
نشانه اى از امامت امام حسن عسكرى (ع )
((ابوهاشم جعفرى )) مى گوید: از تنگى و فشار زندان و دشوارى كُند و زنجیر (كه در زندانهاى بنى عبّاس مبتلا بودم ) به امام حسن عسكرى (علیه السلام ) شكایت كردم ، در نامه اى براى من نوشت :
((تو همین امروز ظهر، نماز ظهر را در خانه خودت مى خوانى )).
همانگونه كه فرموده بود، هنگام ظهر مرا از زندان آزاد كردند و نماز ظهر را در منزل خودم خواندم و من از نظر مخارج زندگى در فشار و تنگدستى بسر مى بردم و مى خواستم در نامه اى كه براى آن حضرت نوشتم ، از او بخواهم كه كمك مالى كند ولى شرم كردم آن را بنویسم لذا به خانه ام رفتم ، آن حضرت صد دینار براى من فرستاد و به من نوشت :
((هرگاه نیاز پیدا كردى شرم و ملاحظه نكن ، آن را از ما بخواه كه به خواست خدا، آنچه بخواهى به تو خواهد رسید)).
و روایات در این راستا، بسیار است كه براى رعایت اختصار به همین مقدار بسنده مى شود.
سایر خصوصیّات آخر عمر امام حسن عسكرى (علیه السلام )
حضرت ابومحمّد امام حسن عسكرى (علیه السلام ) در اوّل ماه ربیع الاوّل سال 260 هجرى ، بیمار شد و در روز جمعه هشتم همین ماه در همین سال ، وفات یافت ، او هنگام وفات ، 28 سال داشت و جسد مطهّر او را در ((سامرا)) در خانه خود كنار قبر پدر بزرگوارش ، به خاك سپردند.
پسرش حضرت مهدى منتظر (اَرْواحُنا لَهُ الفِداءِ) را كه امید جهانیان براى تشكیل حكومت حقّ جهانى است ، بجاى گذارد.
فرزند امام حسن عسكرى (ع )
ولادت حضرت مهدى (عج ) در پنهانى انجام شد و وجود چنین پسرى را مخفى نمودند؛ زیرا خفقان و سانسور شدید حكومت طاغوتیان عبّاسى ، همه جا را فراگرفته بود و سلطان زمان در جستجوى آن حضرت بود و براى آگاهى از وضع او، بسیار تلاش ‍ مى نمود و بخصوص در مذهب شیعه دوازده امامى ، آمدن او شایع شده بود و همگان مى دانستند كه شیعیان در انتظار آمدن او بسر مى برند، بر همین اساس ، امام حسن عسكرى (علیه السلام ) در زمان حیاتش ، آن فرزندش را آشكار نكرد و بیشتر مردم بعد از وفات آن حضرت نمى دانستند كه او چنین پسرى دارد.
برادر امام حسن عسكرى (علیه السلام ) كه ((جعفر)) نام داشت (و بر اثر انحراف و دروغگویى ، به ((جعفر كذّاب )) معروف گردید) ارث آن حضرت را تصاحب كرد و در زندانى كردن كنیزهاى آن حضرت و آزار رساندن به همسران آن حضرت كوشش كرد و به اصحاب امام حسن عسكرى (علیه السلام ) كه یقین به وجود پسر آن حضرت و اعتقاد به امامت او داشتند و در انتظار او بسر مى بردند، ناسزا مى گفت و از آنان بدگویى مى كرد و دشمنى با آنان آغاز كرد و آنچنان آنان را ترساند كه همه آنان را پراكنده نمود (با توجّه به اینكه جعفر كذّاب با حكومت عبّاسیان همدست شده بود) خلاصه اینكه : او نسبت به بازماندگان امام حسن عسكرى (علیه السلام ) شرایط بسیار سختى را پدید آورد، او باعث شد كه آنان را زندانى كردند و به كُند و زنجیر كشیدند و تهدید، تحقیر و توهین نمودند وانواع آزارها به آنان رساندند، ولى سلطان زمان (معتمد یازدهمین خلیفه عبّاسى ) با همه كوششهایش ، به آن پسر بزرگوار (حضرت مهدى (علیه السلام ) ) دست نیافت .
و در ظاهر، جعفر (كذّاب ) اموال امام حسن عسكرى (علیه السلام ) را براى خود برداشت و در میان شیعیان امام حسن (علیه السلام ) كوشش بسیار كرد تا او را به عنوان امام دوازدهم به جاى برادرش بپذیرند ولى هیچیك از شیعیان ، دعوت او را نپذیرفتند، حتّى در این گمراهى ، از سلطان زمان كمك خواست و اموال بسیار در این را خرج كرد و به هرجا كه گمان مى برد كه مى تواند از آن استفاده كند، دست انداخت ، ولى نتیجه نگرفت و نقشه هایش نقش برآب گردید.
براى جعفر در این رابطه در تاریخ ، داستانها، روایات و مطالب بسیار، وجود دارد كه براى رعایت اختصار در این كتاب مختصر از ذكر آنها خوددارى شد، آن داستانها نزد شیعه دوازده امامى و آگاهان به تاریخ ، معروف مى باشد.
کتاب نگاهی بر زندگی 12 امام ترجمه علامه حلی


نوع مطلب :
برچسب ها : اهل بیت، امام حسن عسکری، میلاد امام حسن عسکری،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 5 فروردین 1393 11:49 ق.ظ
همسنگر سلام ، نوروزتون فاطمی . . . سالتون پر از خیر و برکت انشالله! ،با مطالب جدید(( تصویر مقام معظم رهبری ،شهیدعلی خلیلی« شهید امر به معروف و نهی از منكر»،پنج عملی که بهتر از همه دنیاست،برج ساعت یا برج شیطان،فاطمیه)) به روزیم و منتظر نظرات سازنده شما بزرگوار هستیم
پنجشنبه 29 اسفند 1392 08:58 ق.ظ
هفت سین امسال توام گشته باداغ زهرا. بودسین نخستین سیلی کین به روی مادرم بادست سنگین ببین برسفره سین دومم راکه سوئی نیست درچشمان زهرابگویم سین سوم تابسوزی که مادربسوخت بین کینه توزی ازین ماتم دل حیدرغمین است که سین چهارمین سقط جنین است بروی سفره سین پنجم این است سرسجاده اش زینب حزین است شده سفره پرازاشک شبانه ششم سین مانده سوت وکورخانه چه گویم ای عزیزازسین اخربودان سینه مجروح مادر


لعن الله قاتلیک یافاطمه الزهرا


سلام برمسلمانان جهان یادتان باشدکه مادرمرده هیچ عیدی ندارد
سه شنبه 27 اسفند 1392 09:06 ب.ظ
سلام
وب خوبی دارید
برای ما باعث افتخاره تبادل لینک کنیم
اگر شما هم تمایل دارین اطلاع بده
یا رقیه
شنبه 24 اسفند 1392 07:21 ب.ظ
سلام

هم لینک گرامی

آخرین پست وبلاگ اصلاحات انسانی در سال 92 :بسته ویژه نوروز 93 وبلاگ اصلاحات انسانی منتشر شد :

1- کاریکاتور دو پادشاه و تحلیل کاریکاتور

2- تیتراژ تصویری کارتون خاطره انگیز نانوک

3- تصاویری از طبیعت (عکاس: خودم )

4- یک داستان

5- بار گزاری چند کتاب مفید 1 2 3

6- یکی از داستان های صوتی ماه نامه داستان همشهری

7- بارگذاری چند موسیقی 1 2 3 4

8- پیر زن داغ دیده و حزب الله واقعی یا قلابی

9- ترفندهای وب و وبلاگ نویسی و افزایش آمار بازدید

اولین پست سال 93 :

وحدت شیعه و سنی
پنجشنبه 22 اسفند 1392 08:00 ب.ظ
اجرک الله یا صاحب الزمان فی مصیبتک

از سینه دگر آه شرر بار نکش
برخیز ولی منت دیوار نکش
من شانه نخواستم به جان بابا
از دست شکسته اینقدر کار نکش

شهادت حضرت فاطمه (سلام الله علیها) تسلیت عرض میکنم
منتظرتون هستم...
سه شنبه 20 اسفند 1392 09:32 ق.ظ
سلام بزرگوار

تنها خداست که میداند

“بهترین”

در زندگیت چگونه معنا میشود!

من در سال نو آن بهترین را برایت آرزو میکنم.

**نوروزتان پیشاپیش مبارکباد **

التماس دعای فرج .

یا علی .
یکشنبه 18 اسفند 1392 07:02 ب.ظ
سلام
قبلاً شما رو لینک کردم
لوگو توی وبلاگم نمیذارم فعلاً
یکشنبه 4 اسفند 1392 11:46 ق.ظ
با یه مطلب در مورد حضرت علی بروزم.مطالب وبتون عالیه ممنون
پنجشنبه 1 اسفند 1392 06:04 ق.ظ
بعد ازانقلاب مردم به 3 دسته تقسیم شدن:1.اشکانیان:کسانی که پای مبنرها اشک میریزند.2.سامانیان:کسانی که بعدازاختلاس به سروسامانی رسیدن.3.صفویان:که ما هستیم وهمیشه درصف نان وسبد کالا هستیم.
شنبه 26 بهمن 1392 03:57 ب.ظ
سلام چرا بمن سر نمیزنین
ببخشید شما جزو خادمین امام رضا هستین؟سلام چرا بمن سر نمیزنین
1001 بسم الله،سلام
وبلاگتون باز نمیشه!!!!!!!!!
بنده کجا و خادمی امام رضا(ع) کجا؟؟؟؟!!!!!!!
شنبه 26 بهمن 1392 03:28 ب.ظ
ﺩﺭ ﭼﺸﻢ ﻓﺮﺍﺕ ﻋﮑﺲ ﻣﺎﻩ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩ ﺍﺳﺖ
ﯾﮏ ﻫﺎﻟﻪ ﺑﻪ ﺭﻧﮓ ﺍﺷﮏ ﻭ ﺁﻩ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩ ﺍﺳﺖ

ﺁﻥ ﺩﺳﺖ ﺑﻨﺎﺯﻡ ﮐﻪ ﺟﻠﻮﺗـﺮ ﺍﺯ ﭘــــــــﺎ
ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﻭﺻﺎﻝ ﺣﻖ ﺑﻪ ﺭﺍﻩ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩ ﺍﺳﺖ
 
1001
قشنگ بود، تشکر از محبتتون
شنبه 26 بهمن 1392 03:14 ب.ظ
سلام ممنون از بازدیدتون
امیدوارم منو شناخته باشین با تبادل لینک موافقید؟
موفق باشید یا علی.
1001 بسم الله ،سلام
ببخشید بجا نیاوردم
با تبادل لینک هم موافقیم
جمعه 25 بهمن 1392 08:32 ب.ظ
سلام
خیلی ممنون که سر زدین ببخشید حداقل یک بار هم که شده سر میزدین و یه نظر میدادین نه فقط نظر منو تایید کنید.
موفق باشید یا علی.
سه شنبه 22 بهمن 1392 11:21 ق.ظ
سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مبارک
دوشنبه 21 بهمن 1392 08:21 ب.ظ
سلام آقای هوشیاری
منو که میشناسین متاسفانه وب من هک شد حالا وب جدیدی ساختم سر بزنید و نظرتون رو بگید یادتون نره عضو وب هم بشین
موفق باشید یا علی.
دوشنبه 21 بهمن 1392 03:13 ب.ظ


دوستی ها و خواستگاری ها در محیط مجازی

.
.
.
.
وب
.
.
چت
.
.
.
اینترنت
.
.
.
.
تلفن
.
.
..
.


بررسی روابط عاشقانه در محیط غیر حقیقی مخابراتی و مجازی

.
.
.


شنبه 19 بهمن 1392 06:51 ب.ظ
سلام احسنت بزرگوار ...........................
وب زیبا و شکیلی دارید خدا قوت..............
با افتخار لینک شدید.............................
شما نیز لینک کنید ...............................

( اشعار مذهبی قالقین )

وب اختصاصی شاعر اهل بیت عصمت طهارت
رامین محمدزاده (پریشان)
شنبه 19 بهمن 1392 03:29 ب.ظ
سلام. تحلیل شماره 2 و پایانی :

دقایقی پیش تحلیلی متفاوت در باره ی ازدواج موقت طبق نظرات شما عزیزان منتشر شد ....

نظرات نهایی شما حتماً سرمایه ای برای دموکراسی وبلاگی است .... سپاسجمعه 18 بهمن 1392 09:23 ب.ظ
سلام.... تحلیل شماره 1 ازدواج دائم ( پیش تحلیلی بر ازدواج موقت ) به لطف خدای جان و جانان منتشر شد

نظرات شما موجب امتنان من است...
جمعه 18 بهمن 1392 05:09 ب.ظ
ﺷﮏ ﻧﮑﻦ؛
ﺩﺭﺳﺖ ﺩﺭ ﻟﺤﻈﻪ ﯼ ﺁﺧﺮ؛
ﺩﺭ ﺍﻭﺝ ﺗﻮﮐﻞ ﻭ ﺩﺭ ﻧﻬﺎﯾﺖ ﺗﺎﺭﯾﮑﯽ؛
ﻧﻮﺭﯼ ﻧﻤﺎﯾﺎﻥ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ؛
ﻣﻌﺠﺰﻩ ﺍﯼ ﺭﺥ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ؛
ﺧﺪﺍ ﺍﺯ ﺭﺍﻩ ﻣﯽ ﺭﺳﺪ !
دلتان پر امید و دستتان همیشه در دستان خدا…
" التماس دعا "
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
<<<< از ما حمایت کنید >>>>

کلیک کن....