ذاکر اهلبیت ابوالفضل هوشیاری
کربلایی ابوالفضل هوشیاری(منو جدا شدن از کوی تو خدا نکند )
درباره وبلاگ


کربلایی ابوالفضل هوشیاری

مدیر وبلاگ : 1001

مقتل و زندگی نامه-حضرت ام البنین(س)

«فاطمه مژده باد تو را به سیادت و نورانیت. به ماه نورانى و سه ستاره درخشان پدرشان سید و سرور همه انسانهاست‏بعد از پیامبر گرامى و اینگونه در خبر آمده است.»

پس از خواب بیدار شدم در حالى كه می ‏ترسیدم. مادرم! تاویل رؤیاى من چیست؟!» مادر به دخترك فهیمه و عاقله خود گفت:

«دخترم رؤیاى تو صادقه است اى دختركم به زودى تو با مرد جلیل‏ القدرى كه مجد و عظمت فراوانى دارد ازدواج می‏كنى. مردى كه مورد اطاعت امت ‏خود است. از او صاحب 4 فرزند می ‏شوى كه اولین آنها مثل ماه چهره‏اش درخشان است وسه تاى دیگر چونان ستارگانند.»

از ادامه مطلب استفاده بفرمایید


پس از صحبتهاى دوستانه و صمیمانه مادر و دختر، حزام بن‏ خالد وارد اتاق شد و از آنها در مورد پذیرش على(ع) سؤال كرد و گفت:

آیا دخترمان را شایسته همسرى امیرالمؤمنین(ع) می‏دانى؟ بدان كه خانه او خانه وحى و نبوت و خانه علم و حكمت و آداب است اگر او را (دخترت را) اهل و لایق این خانه می‏دانى - كه خادمه این خانه باشد - قبول كنیم و اگر اهلیت در او نمی ‏بینى پس نه؟

همسر او كه قلبى مالامال از عشق به امامت داشت گفت:

اى «حزام‏» به خدا سوگند من او را خوب تربیت كردم و از خداى متعال و قدیر خواستارم كه او واقعا سعادتمند شود و صالح باشد براى خدمت ‏به آقا و مولایم امیرالمؤمنین(ع) پس او را به على بن ‏ابیطالب، مولایم، تزویج كن. (12)

اگر چه خواب حجت نیست و جهت امور مهمى مثل ازدواج نمی ‏توان تنها به خوابها اكتفا كرد ولى راهنماى خوبى براى رسیدن به مقصود می‏باشد اگر بیننده خواب مهذب باشد و طهارت ظاهرى و باطنى را حفظ كند و اندیشه ‏هاى شیطانى و خطورات ذهنى پراكنده نداشته باشد خوابهاى او داراى تعبیر و تاویل مناسبى خواهد بود. ام ‏البنین از شخصیتهایى بود كه این طهارت را داشته و همواره در رفتار و كردار خویش راه صحیح و مناسب را پیش می ‏گرفته است و از این رو رؤیاى او به این زیبایى لباس واقعیت و حقیقت می‏پوشد و چهار پسر براى سید عالمیان على(ع) می‏آورد كه یكى قمر بنی ‏هاشم می‏شود و دیگران نیز ستارگان آسمان ولایت و امامت هستند.

اینگونه ازدواج آسمانى این دو بزرگوار صورت می‏گیرد و در طول زندگى مشترك همواره اطاعت و احترام و تكریم و ملاطفت در مورد فرزندان على(ع) از سوى ام ‏البنین مشهود بوده است.

در هنگام شهادت مولا على بن ‏ابیطالب(ع) فرزند بزرگ ام ‏البنین، عباس بن ‏على، كمتر از15 سال سن داشت و همراه با برادرانش كه كوچكتر از وى بودند در دوران كودكى پدر بزرگوار خویش را از دست داده و غبار یتیمى بر سیمایشان نشسته بود.

این زن فداكار و ایثارگر جوانى و نیروى خویش را صرف تربیت و حفظ فرزندان خانه ولایت نموده و چونان گذشته خود را وقف فرزندان فاطمه زهرا(س) نیز می ‏كرد و بسان مادرى مهربان و دلسوز در خدمت آنها بود.

وفادارى ام ‏البنین به همسر بزرگوار خویش به حدى است كه پس از شهادت حضرت على(ع) با آنكه جوان بوده و از زیبایى ویژه نیز برخوردار می‏باشد تا پایان عمر ازدواج نكرده و همسر دیگرى را اختیار نمی‏كند. این همسر شهید ایثارگونه به تربیت فرزندان على(ع) مشغول بوده و بذر عشق و محبت و ایثار در وجود آنها می ‏افشاند.

نگرش سیاسى

از ویژگیهاى بسیار مهم ام ‏البنین توجه به زمان و مسایل مربوط به آن است. وى پس از واقعه عاشورا از مرثیه‏ خوانى و نوحه ‏سرایى استفاده كرده تا نداى مظلومیت كربلائیان را به گوش نسلهاى آینده برساند.

ام‏البنین براى عزادارى هر روز به همراه عبیدالله (فرزند عباس بن ‏على(ع)) به بقیع می ‏رفت و نوحه می‏خواند و گریه می‏كرد و این اشعار را مى‏خواند:

یا من راى العباس كر على جماهیر النقد ووراه من ابناء حیدر كل لیث ذى لبد (13)

«اى آنكه عباس را دیدى در حالى كه بر گروه ضعیفان حمله می‏كرد و دنبال او از فرزندان حیدر (على(ع)) جنگاورانى بودند كه هر یك داراى یال و كوپالى بودند.»

و آنگاه كه در عزاى فرزندان شجاع و دلیر خود می‏گریست میگفت:

«دیگر مرا ام ‏البنین مخوانید زیرا كه به یاد شیران بیشه می‏اندازد (این نام) مرا.

من پسرانى داشتم كه به نام آنها مرا ام‏ البنین می‏خواندند اما دیگر فرزندى (پسرى) ندارم.»

خواندن اشعار براى عزادارى گاه جنبه ‏هاى دیگرى دارد. ام‏ البنین با این اشعار هم حماسه كربلا و شجاعت پسران خود و مظلومیت ‏حق را به مردم زمان خود و آیندگان معرفى می‏كرد و هم تاریخ كربلا را واگویه می ‏كرد و در قالب عزادارى و مرثیه ‏سرایى نوعى اعتراض به حكومت وقت می‏كرد و مردم كه اطراف او اجتماع می كردند نسبت‏ به عمال بنی ‏امیه متنفر و منزجر می ‏شدند.

به راستى وقتى قبر مطهر عباس(ع) و برادرانش در كربلاست چرا ام ‏البنین به بقیع می‏رود؟ آیا به این نیست كه مردم در آنجا اجتماع می ‏كنند؟ و آیا به خاطر این نیست كه بزرگان اسلام و پیشینه اسلامى مردم در این خاك خفته ‏اند و در آنجا مردم به یاد حماسه‏ هاى جوانمردان صدر اسلام می ‏افتادند؟

مسئله مهم دیگر اینكه چرا فرزند عباس، عبیدالله، را همراه خود می‏برد؟ آیا این عمل براى این نبود كه نسل آینده را نسبت ‏به حقایق آگاه و بینا كند؟ آیا این یك تربیت ‏سیاسى نبود؟ آیا او در صدد این نبود كه پیام عاشورا را به مردم ابلاغ كند و پرچمدار این پیام ‏رسانى همانا فرزند علمدار حسین(ع)، عبیدالله، نباید باشد؟ ام ‏البنین، این شجاعترین زن بنی ‏كلاب، كه از پیام ‏آوران كربلاست چونان زینب، دختر على(ع)، رسالتى بر دوش دارد و اكنون به انجام آن رسالت مهم و ویژه همت می گمارد. گفتنى است كه عبیدالله بن ‏عباس به همراه مادرش لبابه در كربلا حضور داشت و سند زنده ‏اى براى بیان وقایع عاشورا بود.

عروج عرشى

زندگى سراسر مهر و عاطفه و مبارزه ام‏ البنین رو به پایان بود. او به عنوان همسر شهید، رسالت‏ خویش را به خوبى به پایان رسانید و فرزندانى تربیت كرد كه فدایى ولایت و امامت ‏بودند و هر 4 تن در در كربلا قربانى آرمانهاى «ولى‏» و «امام‏» خویش شدند و بدین وسیله بر صحیفه تربیت ام ‏البنین امضاى سبز مولاى متقیان على(ع) قرار گرفت.

پس از كربلا بار رسالت ‏سیاسى و اجتماعى خویش را به دوش گرفت و پیامهاى مهم كربلا را به فرداها صادر كرد و ارزشهاى معنوى این حماسه عرفانى را زنده نگاه داشت.

همسر شهید، مادر چهار شهید و طلایه ‏دار پیام‏ آوران كربلا پس از زینب(س) كه لحظه لحظه عمر خویش را با خداى خود معامله كرد و لحظه‏ اى خطا و انحراف در زندگى وى راه نیافت در سال 70 ه.ق دار فانى را وداع گفت (14) و در قبرستان بقیع در كنار سبط رسول خدا، امام حسن(ع)، و فاطمه بنت‏ اسد و دیگر چهره ‏هاى درخشان شریعت محمدى(ص) به خاك سپرده شد.

اگر چه جسم او در خاك است اما روح بلند او و صفات كریمه و عظیمه وى نام او را به بلنداى آفتاب زنده نگاه داشته است و در پرتو صفات این بانوى فاضله انسانهایى تربیت ‏شده ‏اند كه در تاریخ مانا و ماندگار خواهد بود.

پی نوشتها:

1- قمر بنی ‏هاشم، عبدالرزاق المقرم، ص‏9.

2- همان، ص 10.

3- قرآن كریم، سوره ابراهیم / 24.

4- وسایل الشیعه، شیخ حر عاملى، ج 14، ص‏29.

5- قمر بنی هاشم، مقرم، ص 15.

6- تنقیح المقال، علامه مامقانى، ج‏3، ص 70 با ترجمه.

7- وسایل الشیعه، شیخ حر عاملى، ج 14، ص‏29.

8- قمر بنی هاشم، مقرم، ص‏16.

9- همان، ص‏16.

10- تنقیح المقال، ج‏3، ص 70 و منتهى الامال، حاج شیخ عباس قمى، ص‏226.

11- تنقیح المقال، ج‏3، ص 70.

12- مولد عباس بن ‏على(ع)، محمد على الناصرى، صص 38 -36.

13- ریاحین الشریعه، ذبیح‏الله محلاتى، ج‏3، ص 294 و تنقیح المقال، ج‏3، ص 70.

14- محدثات شیعه، دكتر شهلا غروى نایینى، ص‏53.

 به نقل از : حسینه نوحه

سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان (عج) 3 صلوات

منو جدا شدن از کوی تو خدا نکند

بیشتر استفاده بفرمایید:

ویژه نامه روز تاسوعا
نوع مطلب : امام رضا(ع)، اهلبیت (ع)، ماههای قمری، شهدا، احادیث، 
برچسب ها : حضرت ام البنین، ام البنین، امام حسین، حضرت ابالفضل، حضرت عباس، مقتل و زندگی نامه حضرت ام البنین، مادران شهدا،
لینک های مرتبط : ویژه نامه روز تاسوعا،
نظرات ()
یکشنبه 24 فروردین 1393 09:05 ق.ظ
از اینکه در سالی که توسط حضرت آقا بعنوان سال اقتصاد ، فرهنگ همرا با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است ، و همچنین در راستای اهمیت به مقوله فرهنگ در زمان فعلی با توجه به دغدغه ولی امرمان ، وبلاگی سراسر نور همراه با مطالب مستند برای ترویج فرهنگ و شعائر اهل بیت (ع) طراحی نموده اید کمال تقدیر و تشکر را دارم .

پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
<<<< از ما حمایت کنید >>>>

کلیک کن....

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic