ذاکر اهلبیت ابوالفضل هوشیاری
کربلایی ابوالفضل هوشیاری(منو جدا شدن از کوی تو خدا نکند )
درباره وبلاگ


کربلایی ابوالفضل هوشیاری

مدیر وبلاگ : 1001


http://www.patugh.ir/up/2012/10/ghadir-khom-postal_www.patugh.ir-17.jpg

الحمدلله الذی جعل کمال دینه وتمام نعمته بولایه مولا 

امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیهم السلام

هان! ای مردمان! علی را برتر بدانید، که او برترین انسان از زن و مرد بعد از من است.... هرکه با او بستیزد و بر ولایتش گردن ننهد نفرین و خشم من بر او باد. (خطبه ی غدیریه)

ویژه نامه عید غدیر در ادامه مطلب

در این روز در سال دهم هجرت واقعه غدیر در بازگشت از حجه الوداع به وقوع پیوست ، و طى سه روز كه كاروان صد و بیست هزار نفرى حجاج در غدیر خم توقف داشتند پیامبر (صلى الله علیه و آله ) در بلندترین خطبه خود على بن ابى طالب و یازده امام (علیهم السلام ) بعد از او را به عنوان امامان مردم تا روز قیامت معرفى كردند و از همه آن جمعیت بیعت گرفتند.

عید بزرگ آل محمد (علیهم السلام )
این روز بزرگترین عید آل محمد (علیهم السلام ) به شمار مى آید، چرا كه واقعه اى مهم و عظیم بعد از زحمات انبیاء و اوصیاء و اولیاء است ، و طى آن به دستور الهى اعلان عمومى به وصایت بلافصل امیر المؤ منین على بن ابى طالب (علیه السلام ) شده است (1).
این روز عید مبارك آسمانى است .
روزى است كه خداوند متعال حضرت ابراهیم (علیه السلام ) را از آتش ‍ نجات داد(2).
روزى است كه توبه حضرت آدم (علیه السلام ) قبول شد(3).
روزى است كه خداوند متعال حضرت موسى (علیه السلام ) را بر ساحران غلبه داد(4).
روزى است كه حضرت موسى (علیه السلام ) در حضور امت خود یوشع بن نون را وصى خود گردانید(5).
روزى است كه حضرت عیسى (علیه السلام ) شمعون الصفا را جانشین خود گردانید(6).
روزى كه حضرت سلیمان (علیه السلام ) رعیت خود را بر جانشینى آصف بن برخیا گواه گرفت (7).
روز عقد اخوت بستن پیامبر (صلى الله علیه و آله ) بین اصحابش ‍ است (8).
در این روز پیامبر جانشینان خود را معین مى نمودند، و زیارت امیر المؤ منین (علیه السلام ) در این روز وارد شده است (9).

شركت كنندگان در مراسم غدیر
ماجراى غدیر چنین بود كه در روز شنبه ، چهار یا پنج روز مانده به آخر ذى القعده سال 10 ه‍، پیامبر (صلى الله علیه و آله ) غسل نمودند و همراه با 120 هزار نفر از مسلمانان ، از مدینه خارج شدند(10).
در این سفر حضرت علیا مخدره صدیقه طاهره فاطمه زهرا (علیها السلام )، ام هانى خواهر امیر المؤ منین (علیه السلام )، فاطمه بنت حمزه ، ام سلمه و سایر همسران پیامبر (صلى الله علیه و آله ) از جمله عایشه و حفصه حضور داشتند(11). امیر المؤ منین (علیه السلام ) هم از یمن با عده اى وارد مكه شدند.

دستور الهى براى مراسم غدیر
بعد از انجام اعمال حج دستور الهى رسید كه علم و ودایع انبیاء را به امیر المؤ منین (علیه السلام ) تحویل دهند و امر ولایت آن حضرت را به مردم تبلیغ نمایند.
پیامبر (صلى الله علیه و آله ) بسیار گریست ، به طورى كه محاسن مباركش از اشك تر شد. حضرت از خداوند خواستند كه ایشان را از شر منافقین فرماید(12). در منى پیامبر (صلى الله علیه و آله ) دو بار خطبه ایراد فرمودند، و اشاره كلى به ولایت امیر المؤ منین (علیه السلام ) فرمودند در مسجد خیف جبرئیل نازل شد كه خداوند مى فرماید: ((ولایت على (علیه السلام ) را به مردم برسان ولى وعده محافظت از شر دشمنان را براى آن حضرت نیاورد. در كراع الغمیم ، بار دیگر جبرئیل نازل شد و این آیه را آورد كه فلعلك تارك بعض ما یوحى الیك و ضائق به صدرك : ((شاید تو ترك كنى بعضى از امورى را كه به تو وحى مى شود و سینه تو به خاطر آن گرفته باشد(13))).
باز این بار هم امر ولایت مورد تاءكید قرار گرفت ، ولى آیه اى دال بر محافظت آن حضرت از شر دشمنان نیامد. پیامبر (صلى الله علیه و آله ) مطالب منافقین را به جبرئیل فرمود و كوچ كردند.
اوایل روز 18 ذى الحجه به غدیر هم رسیدند و بار دیگر جبرئیل نازل شد و آیه 67 سوره مائده را آورد كه شامل تبلیغ ولایت مولى الموالى امیر المؤ منین (علیه السلام ) و در امان بودن آن حضرت از شر منافقین بود: یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیك من ربك و ان لم تفعل فما بلغت رسالته و الله یعصمك من الناس ان الله لایهدى القوم الكافرین : ((اى پیامبر تبلیغ كن به مردم آن امرى را كه درباره على (علیه السلام ) از جانب خدا بر تو فرستاده شد و اگر این كار را انجام ندهى رسالت الهى را تبلیغ نكرده اى ، و خدا تو را از شر مردم حفظ مى نماید. خداوند كافران را هدایت نمى كند)).

پیامبر (صلى الله علیه و آله ) بر فراز منبر غدیر
هنگامى ظهر، پیامبر (صلى الله علیه و آله ) بعد از نماز جماعت ، بالاى منبرى كه زیر دو درخت كهنسال بود و توسط سلمان و ابوذر و مقداد و عمار ساخته شده بود رفتند و امیر المؤ منین (علیه السلام ) را بر فراز منبر یك پله پایین تر قرار دادند، در حالى كه عده اى از منافقین مقابل منبر بودند.
بعد از بیان كلمات درربار خویش در توحید و صفات كمال حق تعالى و بیان قسمت عمده اى از احكام حلال و حرام دین خدا، گذشته عرب و زندگى و عقاید آنان و زحماتى كه آن حضرت كشیده اند را بیان داشتند. سپس ‍ فرمودند: بین قرآن و اهل بیت (علیهم السلام ) اتصال ناگسستنى است و از یكدیگر جدا نمى شوند تا روز قیامت كنار حوض كوثر بر من وارد شوند.
سپس قسمتى از فضایل و مناقب امیر المؤ منین (علیه السلام ) را بیان فرمودند، و درباره امامت و ولایت آن حضرت و اولادشان تا حضرت مهدى (علیه السلام ) چند بار تاءكید كردند. آنگاه فرمودند: بر من وحى شده است : بسم الله الرحمن الرحیم یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیك من ربك ….
سپس فرمودند:اى مردم ، من در تبلیغ آنچه خدا بر من نازل كرده كوتاهى نكرده و من سبب نزول این آیه را بیان مى كنم . جبرئیل دوباره بر من نازل شده و از جانب خداوند متعال به من امر كرد كه در این مكان به هر سفید و سیاهى از هر قبیله اى اعلام كنم كه على بن ابى طالب وصى و جانشین و امام بعد از من است . او بعد از خدا و رسولش ولى و صاحب شما و اولى بر همه شما از خود شماست . در این باره خداوند بر من آیه اى نازل نموده است : انما ولیكم الله و رسوله والذین آمنوا الذین یقیمون الصلوه و یؤ تون الزكاه و هم راكعون (14).
سپس فرمودند: من از جبرئیل خواستم كه از خداوند بخواهد مرا از تبلیغ این امر معذور بدارد، چون به كمى مؤ منین و زیادى منافقین و استهزاء كنندگان به اسلام آگاهم . آنگاه فرمودند: معاشر الناس هو الامام المبین ، روى بر مگردانید از ولایت او. فهو الذى یهدى الى الحق و یعمل به . اوست كه هدایت به حق مى كند و عمل به آن مى نماید. او را فضیلت دهید كه خدا او را فضیلت داده و او را قبول كنید كه خداوند او را منصوب نموده است .اى مردم ، او امام از طرف خداست . منكر ولایت او آمرزیده نخواهد شد و توبه اش قبول نمى شود. بعد از من افضل از همه زنان و مردان على است . ملعون و مورد غضب الهى است كسى كه قول مرا رد كند و موافق آن نباشد. بدانید جبرئیل خبر داد كه خداوند متعال مى فرماید: هر كس با على دشمنى كند و او را دوست نداشت باشد لعنت و غضب من بر او باد.
بعد فرمودند: خداوندا، تو شاهد باش . من رسالتم را ادا كردم . من رساندنم آنچه فرموده بودى . من بر همگان واضح نمودم . آگاه باشید، غیر از برادرم على بن ابى طالب (علیه السلام ) دیگرى امیر المؤ منین نیست . امارت مؤ منین بعد از من براى احدى جز على بن ابى طالب (علیه السلام ) حلال نیست .

معرفى على بن ابى طالب (علیه السلام )
در اینجا بازوى على (علیه السلام ) را گرفتند و در همین حال على (علیه السلام ) دستان مباركش را به طرف آن حضرت بلند كرد. پیامبر (صلى الله علیه و آله ) آن حضرت را بالا برد به حدى كه پاهاى مبارك حضرت تا سر زانوهاى پیامبر (صلى الله علیه و آله ) رسید. سپس فرمود: الست اولى بكم من انفسكم ؟ همه گفتند: ((الهى بلى )). فرمودند: هذا عل اخى و وصیى ، من كنت مولاه فهذا على مولاه و هو على بن ابى طالب . هركس ‍ كه من مولى و صاحب اختیار اوست . مكان و منزلت او مثل مكان و منزلت من نزد شماست . بار الها، دوست بدار هر كس او را دوست بدارد، و دشمن بدار هر كس او را دشمن بدارد، و كلماتى دیگر براى تاءكید فرمان الهى و اقرار مردم بیان نمودند. سپس فرمودند: خبر غدیر را حاضرین به غایبین و پدران به فرزندان به فرزندان تا روز قیامت برسانند.

بیعت لسانى و عملى
همین كه آن حضرت از منبر پایین آمدند، مردم با صداى بلند با زبان و دست بیعت كردند و پیامبر (صلى الله علیه و آله ) مى فرمود: هنثونى هنثونى (15) به من تبریك بگویید.
بعد دستور دادند تا چادرى جداگانه براى امیر المؤ منین (علیه السلام ) زدند و فرمود: همه بروند و به آن حضرت سلام كنند و بگویند: السلام علیك یا امیر المؤ منین . عمر آمد و سلام كرد و گفت : بخ بخ یابن ابى طالب ، اءصبحت مولاى و مولى كل مؤ من و مؤ منه (16).
ابوبكر نیز در این تهنیت با عمر شریك بود(17). بیعت سه روز طول كشید و در این سه روز نماز ظهر و عصر را با هم مى خواندند. بعد از نماز بیعت تا غروب ادامه داشت ، و نماز مغرب و عشاء را نیز با هم مى خواندند.

بیعت زنان
براى بیعت زنان ، ظرف آبى زیر پرده اى قرار دادند، به طورى كه نصف ظرف در طرفى و نصف دیگر آن در طرف دیگر پرده قرار داشت . یك طرف امیر المؤ منین (علیه السلام ) دست مبارك خود را داخل ظرف آب قرار داده بودند، و طرف دیگر زنها دست خود را مى گذاشتند و ضمن تبریك مى گفتند: ((السلام علیك یا امیر المؤ منین )). حضور حضرت صدیقه طاهره (علیها السلام ) زینت بخش مراسم بود.
از سوى دیگر بیعت عایشه این سابقه او را در اذهان ثبت كرد تا روزى كه جنگ جمل را بر پاكرد، و در مقابل صاحب غدیر صف آرایى نمود و با خوارى و ذلت از لشكر ولایت شكست خورد(18).
بعد از اعلام ولایت در غدیر، جبرئیل نازل شد و این آیه را آورد: الیوم اكملت لكم دینكم و اتممت علیكم نعمتى و رضیت لكم الاسلام دینا(19): ((امروز براى شما دینتان را كامل نمودم و نعمتم را بر شما تمام نمودم و اسلام را بعنوان دین شما راضى شدم )).


جلوه‌گران عشق که خونم حلال‌شان
پیغمبر و على که نبینم ملال‌شان

دریاى علم حق به تموّج رسید و پس
بر ساحل غدیر خم افتاد فال‌شان

تا بر فراز منبر عالم قدم زنند
صدها فرشته فرش نمودند بال‌شان

دست خدا ز دست نبى قد کشیده است
هریک رسیده‏اند به اوج کمال‌شان

کوزه‌گران عالم عشق‌اند این دو دست
چیزى نمى‏شود که بسوزد سفال‌شان

عالم در این کتاب ز یک نقطه کمتر است
سر بسته گفته‏ام به تو مقدار مال‌شان

نعلین‌شان ز خاک طبیعت منزّه است
خورشید و ماه، میوه‌ی خام خیال‌شان

این‌جا مجال زمزمه‏هاى بلال نیست
زیباترین مؤذن هستی‏ست خال‌شان

قبل از شروع خلقت این خلق بوده‏اند
یعنى که از خداى بپرسید سال‌شان

دنیا نبود ظرف ظهور على و آل
تاک‌اند و این پیاله نباشد مجال‌شان

رضا جعفری

پی نوشت ها :
1-توضیح المقاصد: ص 31. العدد القویه : ص 166. مصباح كفعمى : ج 2 ص 601. مناقب ابن شهر آشوب : ج 3 ص 37. مصباح المتهجد: ص 754. بحار الانوار: ج 35 ص 150، ج 95 ص 189. فیض ‍ العلام : ص 122.
2- مسار الشیعه : ص 22. فیض العلام : ص 125. زاد المعاد: ص 269. تقویم المحسنین : ص 14.
3- مسار الشیعه : ص 22. فیض العلام : ص 125.
4- مسار الشیعه : ص 22. فیض العلام : ص 125.
5- مسار الشیعه : ص 22. فیض العلام : ص 125.
6- مسار الشیعه : ص 22. فیض العلام : ص 125.
7- مسار الشیعه : ص 22. فیض العلام : ص 125.
8- مصباح كفعمى : ج 2 ص 125. تقویم المحسنین : ص 14. تقویم الائمه (علیهم السلام ): ص 14.
9- بحار الانوار: ج 97 ص 384.
10- كافى : ج 4 ص 248. طبقات ابن سعد: ج 3 ص 235. ارشاد السارى : ج 6 ص 429.
11- مناقب ابن شهر آشوب : ج 3 ص 25. طبقات ابن سعد: ج 3 ص 235. ارشاد السارى : ج 6 ص 429.
12- بحار الانوار: ج 37 ص 127.
13- سوره هود: آیه 12.
14- سوره مائده : آیه 55.
15- الغدیر: ج 2 ص 276.
16- بحار الانوار: ج 38 ص 344. ملحقات الحق : ج 6 ص 468 469. الغدیر: ج 1، این مطلب را از 60 منبع اهل سنت نقل كرده است .
17- فیض العلام : ص 123، به نقل از دارقطنى و عاصمى .
18- بحار الانوار: ج 21 ص 38. عوالم : ج 15/3 ص 309.

سلامتی و تعجیل در فرج امام زمان (عج) 3 صلوات

منو جدا شدن از کوی تو خدا نکندنوع مطلب : اهلبیت (ع)، اشعار، ماههای قمری، احادیث، 
برچسب ها : عیدغدیر، غدیرخم، امیرالمونین، پیامبر، حضرت علی، ولایت حضرت علی، امام زمان(عج)،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
چهارشنبه 1 آبان 1392 12:01 ب.ظ
سلام
دیشب تو وبتون یه پستی رو خوندم که نوشته بودید دعاو کنیدو... (وقت نشد کامنت بزارم)
انگار حذفش کردین حرف صادقانه تون دلمو سوزوند دردای خودم به فغان اومد... ولی میخواستم بگم از خودتون خبر دارید نمیدونم مشکل و گرفتاریتون چیه؟؟؟ نمیخوامم بدوم ولی مطمئنم اگر پای صحبت و گرفتاری 2 نفر فقط 2 نفر بشینید میبینید چقد خوشبختید هر چی م مشکلاتتون زیاد باشه به هر حال امیدوارم بحق امیر المومنین گره از کارتون باز بشه التماس دعا منم خیلی گرفتارم خیلی نه در اوج گرفتاریم... دردهای بی درمان و... گره های کور و...
یا علی
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
<<<< از ما حمایت کنید >>>>

کلیک کن....

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات